Makijaż permanentny

Makijaż permanentny

Atrakcyjność i wygoda w jednym

Makijaż permanentny

Makijaż permanentny – atrakcyjność i wygoda w jednym

Makijaż permanentny polega na warstwowym wprowadzaniu barwnika do naskórka za pomocą cienkiej, jednorazowej igły prowadzonej przez specjalnie urządzenie, z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. Barwnik jest przebadany, posiada atesty i certyfikaty medyczne. Głębokość na jaką jest implantowany to 03-0,8 mm – jest to głębokość warstwy kolczystej naskórka.

Zabieg składa się z dwóch etapów – pierwszej pigmentacji oraz dopigmentowaniu po 4 – 6 tygodniach, czyli po kompletnym wygojeniu miejsca zabiegowego i całkowitej stabilizacji barwnika. Drugi etap ma na celu sprawdzenie, czy miejsce pigmentacji wymaga ewentualnego wyrównania koloru lub kształtu. Można uzyskać naturalny lub mocniejszy efekt.

Makijaż permanentny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym doskwiera brak czasu. Dedykowany jest dla zabieganych, nieustannie pracujących kobiet dbających o wygląd, chcących w naturalny sposób podkreślić walory swojej urody, chcących zawsze wyglądać atrakcyjnie. Pozwala na komfort i wygodę.

Makijaż permanentny brwi gwarantuje osobom o rzadkich, cienkich, asymetrycznych brwiach długotrwały, idealny kształt i kolor. Podkreśla naturalna urodę, twarz staje się bardziej wyrazista. Makijaż permanentny ust gwarantuje niezmywalny kolor przez długi okres czasu. Nie trzeba poprawiać ich szminką, martwić się o rozmazanie podczas jedzenia. Usta zawsze wyglądają idealnie i zmysłowo, są jędrne i bardziej pełne.

Makijaż permanentny oka uwydatnia jego głębię, wydobywa kolor tęczówki. Podkreśla również delikatne rzęsy, optycznie je pogrubia i zwiększa ich objętość. Kreska dekoracyjna, tzw. eyeliner wygląda zawsze perfekcyjnie, nie rozmazuje się. Kreska nadaje oku wyrazistości i zmysłowości.

Makijaż permanentny jaśnieje naturalnie z czasem. Komórki naskórka w fizjologicznym cyklu keratynizacji złuszczają się, a co za tym idzie barwnik użyty w zabiegu makijażu permanentnego również jest stopniowo ze skóry wydalany, przez co traci na intensywności. W zależności od indywidualnych czynników, podczas pierwszych dwóch tygodni po zabiegu, pigment może wybarwić się nawet do 50-70%.

Makijaż permanentny utrzymuje się od 6 miesięcy nawet do 2 lat, a na jego trwałość wpływa wiele czynników:

  • rodzaj cery: w zależności od cery barwnik może utrzymywać się w skórze krócej (jak w przypadku cery tłustej lub naczyniowej/ wrażliwej/cienkiej i łuszczącej się), przy skórze suchej barwnik utrzymuje się dłużej;
  • wiek – im osoba starsza tym barwnik dłużej zostaje w skórze;
  • promieniowanie UV – uczęszczanie na solarium i mocne opalanie się powoduje wybarwianie się barwnika lub zmianę jego koloru;
  • pielęgnacja pozabiegowa – bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na trwałość makijażu permanentnego jest sumienne stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Jeśli klientka stosuje się do nich, makijaż dobrze się goi, pigment dobrze się osadza. Jeśli natomiast np. klientka drapie strupki, może to przyczyniać się także do wydrapania barwnika i powstawania plam lub blizn. Smarowanie miejsca zabiegowego niezgodnie z zaleceniami powoduje „zaparzenie się” skóry pod strupkiem, co może doprowadzić do złego i nierównomiernego osadzania się barwnika, a nawet do miejscowej reakcji uczuleniowej.
  • biochemia skóry – w zależności od indywidualnych cech organizmu barwnik może utrzymywać się w skórze dłużej lub krócej;
  • hormony – mają bardzo duży wpływ na utrzymywanie się barwnika w skórze. Zaburzenia hormonalne prowadzą do szybszego pozbywania się pigmentu przez skórę.
  • przemiana materii – osobnicza zdolność do przemiany materii – im szybsza tym pigment szybciej się wybarwi;
  • pigment – reakcja z subtonem skóry, stabilizacja w skórze, ale również cząsteczka o odpowiedniej wielkości;
  • choroby autoimmunologiczne organizmu lub skóry (np. choroby tarczycy, rybia łuska) skracają trwałość makijażu permanentnego, mogą także powodować nieprzyjecie się pigmentu w skórze lub mocno osłabić efekt;
  • stosowanie preparatów oczyszczających organizm – picie herbat ziołowych np. z czystka, powoduje szybsze wybarwianie się pigmentu.

Metody wykonywania makijażu permanentnego dzielą się na metodę mechaniczną i niemechaniczną.
W metodzie mechanicznej wykorzystywane jest urządzenie obejmujące panel sterujący oraz rączkę z jednorazową i sterylną igłą, którą barwnik implantowany jest w głąb naskórka.

Techniki wykonywane tym aparatem to w przypadku brwi – cień, ombre, puder; w przypadku ust – kontur, tzw. full lips (wypełnienie), ombre, natomiast w przypadku oka – kreska dolna i górna w postaci zagęszczenia linii rzęs czy kociego oka (eyeliner).

Metoda niemechaniczna, inaczej zwana manualną, jest pionierską techniką makijażu permanentnego. Barwnik wprowadza się do naskórka w sposób ręczny rysując pojedyncze włoski tzw. piórkiem zakończonym nożykiem (microblading) lub „drapiąc”, „kropkując” skórę igłą w celu uzyskania efektu cienia (microshading).

Czas wykonania makijażu permanentnego zależny jest od okolicy zabiegowej, a także od wielu innych czynników, m. in. wypełniania zgody zabiegowej, omawiania przeciwwskazań i oczekiwań, czasu poświęconego na rysunek wstępny. Uogólniając, pełny zabieg może trwać od 45 min do nawet 3 godzin.

Wskazania:

  • kobiety ceniące swój czas i wygląd,
  • sportowcy i osoby aktywnie spędzające czas na siłowni, basenie czy w saunie,
  • osoby z alergiami na kosmetyki do makijażu,
  • po chemioterapii (6 miesięcy po ukończeniu terapii),
  • przebyta terapia hormonalna,
  • ubytki lub wypadanie włosów z brwi lub rzęs, spowodowane np. łysieniem,
  • osoby niedowidzące lub noszące soczewki, które nierówno nakładają makijaż,
  • osoby z ograniczoną sprawnością ruchową,
  • po wypadkach,
  • osoby z asymetrią twarzy w celu korekty kształtu i konturu ust lub brwi,
  • wydobycie i podkreślenie naturalnego koloru oczu i ust, nadanie wyrazistości spojrzeniu,
  • nadanie młodszego, weselszego wyrazu twarzy,
  • wąskie lub małe usta,
  • jasny kolor warg z niewyraźnym konturem.

Przeciwwskazania:

- ciąża i laktacja (do 6 miesięcy po),
- infekcja lub stan zapalny w miejscu zabiegu,
- alergia na znieczulenie lub barwnik,
- choroby wirusowe, bakteryjne grzybicze w miejscu zabiegowym,
- odżywki do rzęs do 3 miesięcy przed zabiegiem,
- przedłużone rzęsy,
- jaskra, zaćma, jęczmień,
- zabiegi operacyjne oczu (plastyka powiek, lifting)*,
- choroby gałki ocznej, spojówki,
- skłonność do bliznowców,
- trudno gojące się rany,
- podwyższona temperatura ciała, gorączka,
- infekcja organizmu, przeziębienie,
- opryszczka,
- nowotwory, chemioterapia lub radioterapia (pół roku po zakończeniu)*,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- hemofilia, skłonność do krwawień,
- choroby autoimmunologiczne (np. choroby tarczycy)*,
- łuszczyca *,
- leki rozrzedzające krew, przeciwbólowe*,
- przyjmowanie antydepresantów,
- kuracja antybiotykami,
- terapia sterydami ( 6 miesięcy po zakończeniu),
- do 3 miesięcy po wykonanych zabiegach medycyny estetycznej (wypełniacze, botoks),
- epilepsja*,
- spożywanie alkoholu, kawy, napojów energetycznych dobę przed zabiegiem,
- zaburzenie czucia,
- terapia retinoidami (6 miesięcy po zakończeniu) ,
- intensywna opalenizna.

Przed zabiegiem:

Należy pamiętać, że zabieg makijażu permanentnego jest wieloetapowy i na efekt trzeba zaczekać nawet 10-12 tygodni od pierwszej pigmentacji. Dlatego należy decydować się na zabieg przynajmniej 3 miesiące przed ważnymi wydarzeniami życiowymi takimi jak np. ślub.

Dobę przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu, napojów energetycznych i kawy, nie powinno się także stosować leków przeciwbólowych.
Zabieg na oczy – przed zabiegiem należy ściągnąć przedłużone rzęsy, w dniu zabiegu nie zakładać soczewek, nie używać odżywek do rzęs na 3 miesiące przed zabiegiem. Do tygodnia przed zabiegiem można wykonać hennę.
Przed makijażem ust – jeśli występuje u Ciebie opryszczka, 2 dni przed zabiegiem oraz 2 dni po zabiegu zalecane jest stosowanie preparatu przeciwwirusowego w tabletkach (np. Heviran, Hascovir).

Zabieg:

Przed wykonaniem zabiegu należy wykonać dokładną konsultację, wypełnić formularz zgody, zapoznać się z informacjami o wskazaniach i przeciwwskazaniach, także pozabiegowych.

Powinno się także wykonać tzw. patch test – próbę uczuleniową. Polega ona na naniesieniu niewielkiej ilości barwnika oraz znieczulenia w niewidocznym miejscu (najlepiej za uchem). Jeśli w ciągu 2 dni nie pojawi się żadna reakcja uczuleniowa (swędzenie, wysypka, zaczerwienienie itp.) możemy przystąpić do wykonania zabiegu.

Oczyszczamy i dezynfekujemy skórę. Wykonujemy dokumentację fotograficzną.

Pierwszym krokiem jest opracowanie rysunku wstępnego, który wyznacza perfekcyjny kształt brwi i ust według układu naturalnych rysów twarzy oraz rysunku kreski dekoracyjnej w przypadku makijażu permanentnego oka. Następnym krokiem jest dobranie odcienia pigmentu idealnego do subtonu skóry, koloru oczu, włosów, do preferencji klientki. Przed pigmentacją wskazana jest regulacja brwi.

Pracę wykonujemy naprzemiennie – najpierw na jednej stronie twarzy, potem na drugiej. Następnie przechodzimy do opracowania konturu brwi lub ust bez uprzedniego znieczulenia skóry. Wykonuje się to w taki właśnie sposób, ponieważ preparat znieczulający powoduje lekkie zmiękczenie skóry. Aplikacja znieczulenia przed wyznaczeniem zarysu może sprawić, że będzie on nierówny. Nie jest to bolesny etap pigmentacji.

Kolejnym krokiem jest nałożenie znieczulenia na ok. 20 min. Po określonym czasie zmywamy je i przystępujemy do wypełniania konturu zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Podczas zabiegu przemywamy partię zabiegową czystymi płatkami kosmetycznymi nasączonymi delikatnym preparatem z nanosrebrem. Możliwe jest także ewentualne dokładanie odpowiedniego znieczulenia.

Po zakończonym zabiegu klient jest informowany o zaleceniach pozabiegowych, do których powinien stosować się w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu gojenia i pigmentacji.

Odczucia:

W trakcie zabiegu w zależności od indywidualnej wrażliwości klientka może odczuwać dyskomfort, jednak zabieg jest bezbolesny ze względu na zastosowane znieczulenie.
Obrysowywanie konturu brwi lub ust również nie jest bolesne, jednak może dawać delikatny dyskomfort.
Należy informować linergistkę o odczuciach podczas zabiegu. Pozwoli to na jej szybką reakcję.

Po zabiegu:

Po zabiegu makijażu permanentnego miejsce zabiegowe jest lekko zaczerwienione, może wystąpić niewielkie opuchnięcie i napięcie, które mija szybko – w ciągu 2-3 godzin od zabiegu.
Po pigmentacji obszar zabiegowy ma intensywny kolor, może wydawać się przesadzony jednak warto pamiętać, że proces osadzania się pigmentu jest rozłożony w czasie, a docelowy kolor widoczny będzie po około miesiącu. W ciągu dwóch tygodni po zabiegu odcień pigmentu może być jaśniejszy nawet o 50-70% od wyjściowego.
Należy więc uzbroić się w cierpliwość i dbać o odpowiednią pielęgnację.

Naturalnym procesem występującym w miejscu zabiegowym po ok. 2 dniach od pigmentacji jest wystąpienie delikatnego, prawie niezauważalnego łuszczenia oraz stopniowe pojawianie się strupków. Ze względu na szybką regenerację skóry proces trwa do 7 dni. W tym czasie należy zwrócić szczególna uwagę na pielęgnację poleconą przez osobę wykonującą zabieg, nie ingerować w proces gojenia w żaden nieokreślony w pielęgnacji sposób.

Pielęgnacja pozabiegowa:

Po zabiegu makijażu permanentnego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń osoby, która go wykonała, aby jak najdłużej utrzymać efekt zabiegu.
Nie należy drapać, dotykać, dłubać, skubać czy zrywać strupków z miejsca zabiegowego.

Należy omijać okolice oka i ust w każdy możliwy sposób, dlatego, że może to doprowadzić do powstania blizn, plam, przebarwień i wydrapania barwnika.
Rano i wieczorem należy przemywać delikatnie okolicę zabiegową wodą (najlepiej przegotowaną), bez użycia preparatów drażniących lub peelingów, toników, płynów micelarnych.
Przez okres około 3 tygodni po zabiegu nie należy uczęszczać na saunę, siłownię i basen. Nie powinno się także chodzić na solarium i opalać, ponieważ barwnik może zmienić kolor na zielony (w przypadku brwi), jak również miejsce zabiegowe może ulec nadmiernemu podrażnieniu lub zaburzeniu gojenia.

Dopóki strupki same nie odpadną, nie należy smarować brwi i oczu tłustymi preparatami (maściami), kosmetykami do makijażu (fluidem/podkładem, pudrem, tuszem do rzęs, kredką, cieniem), jakimikolwiek kremami (także nawilżającymi), ponieważ może to spowodować „zaparzenie się” skóry pod strupkiem, zaburzenie łuszczenia i nieodpowiednie przyjęcie się pigmentu.

Po zejściu strupków należy nakładać bardzo cienką warstwę delikatnego kremu (nie maści) polecanego przez osobę wykonującą zabieg.Okolicę ust natomiast powinno się smarować delikatną pomadką ochronną (nie szminką, błyszczykiem lub innym kosmetykiem do makijażu ust). Należy w miarę możliwości jeść i pić przez słomkę, unikać ostrego i gorącego jedzenia/picia.

Nie należy również nanosić na okolicę zabiegową preparatów złuszczających (kremów z kwasami, peelingów i itp.).
Nie należy także barwić henną brwi i rzęs przez ok. 8 tygodni od pierwszego zabiegu, a odżywki do rzęs można zacząć ponownie stosować miesiąc po zabiegu dopigmentowującym.
W przypadku makijażu permanentnego oka, zabieg przedłużania rzęs można wykonać nie wcześniej niż miesiąc po zabiegu dopigmentowującym.