Masaże

Skuteczna metoda przywrócenia równowagi organizmu

Masaże

Masaże

Masaż jest najstarszym naturalnym sposobem pozytywnego oddziaływania na organizm. Ma na celu poprawę stanu psychofizycznego, wśród współczesnego zabiegania, życia w ciągłym stresie i towarzyszącego mu rozdrażnienia, ale także modelowanie sylwetki, ujędrnianie skóry, walkę z cellulitem. Wyróżnia się wiele rodzajów masażu, jednak najczęściej stosowanymi są masaże klasyczne, relaksacyjne, antycellulitowe, modelujące czy drenaże limfatyczne. W masażu można także używać różnego rodzaju przyrządów (np. kamieni bazaltowych, świec, stempli, pałeczek bambusowych). Ruchy wykonywane podczas masażu to ruchy głaskania, rozcierania, ugniatania, wibracji.

Masaże wykonywane są jako kompleksowa pielęgnacja całego ciała lub na wybraną jego partię. Całościowe zabiegi trwają ok. 60 min, natomiast częściowe (także twarzy) ok. 30 min.

Masaż wpływa korzystnie zarówno na nastrój i samopoczucie osoby masowanej jak i na cały jego organizm. Dodatkowo kosmetyki używane w trakcie zabiegu pobudzają zmysły. Dzięki masażowi zwiększa się ukrwienie całego organizmu, dochodzi do przyspieszenia i usprawnienia krążenia krwi i limfy. Do komórek dociera więcej tlenu, substancji odżywczych i budulcowych, witamin, minerałów. Usprawnione jest także odprowadzanie z nich zbędnych produktów przemiany materii, zmniejszeniu ulegają opuchnięcia i obrzęki.

Układ mięśniowo – stawowy szybciej się regeneruje, po wysiłku jest mniejsze ryzyko wystąpienia tzw. zakwasów, wzrasta odporność na urazy. Lepsze ukrwienie powoduje, że mięśnie rozluźniają się, są bardziej elastyczne i sprężyste, zwiększa się ich siła i masa.

Masaż wpływa także na układ nerwowy – w zależności od intensywności, ma on działanie odprężające, rozluźniające, wyciszające, przeciwbólowe lub pobudzające i przygotowujące do wysiłku (np. sportowców). Dochodzi także do mobilizacji przemiany materii, następstwem czego jest wzmożenie rozbijania komórek tłuszczowych (adipocytów) i spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Masaż wpływa korzystnie także na skórę. Pobudzenie krążenia powoduje dostarczenie do niej niezbędnych substancji budulcowych, odżywczych, tlenu, dzięki czemu jest miękka i gładka w dotyku, zregenerowana i zrewitalizowana, odzyskuje zdrowy wygląd. Odczuwalne jest także zwiększenie nawilżenia i odżywienia, poprawa kolorytu. Pobudzone zostają fibroblasty (komórki produkujące kolagen i elastynę) co sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Pośrednio masaż zapobiega także powstawaniu zmarszczek, rozstępów i blizn.

Satysfakcjonujące efekty terapeutyczne uzyskuje się dzięki cykliczności i regularności terapii. W zależności od wielu czynników, ilość sesji zabiegowych w serii wynosi 8 – 10. Dla utrzymania efektu terapii zaleca się również powtarzanie zabiegu raz w miesiącu.

Zabieg:

Uwzględniając wszystkie wskazania i przeciwwskazania ustala się indywidualny plan działania. Przygotowywane jest miejsce dla masowanego, dobierany jest środek poślizgowy. Klient odsłania miejsce zabiegowe umożliwiając przeprowadzenie zabiegu. Masaż jest wykonywany przez określony czas. W trakcie zabiegu klient powinien uprzedzać osobę masującą o odczuciach. Po masażu należy ostrożnie podnieść się i chwilę odpocząć.

Przeciwwskazania:

  • Choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry
  • Przerwana ciągłość skóry, rany
  • gorączka i wszystkie stany ostre
  • przeziębienie, powiększone węzły chłonne
  • stany alergiczne
  • do trzech dni po ekstrakcji zęba, stany ropne okołozębowe
  • guzy niewiadomego pochodzenia
  • Nowotwory, tętniaki
  • niewyrównane wady serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • zapalenie żył
  • menstruacja
  • skłonność do krwawień
  • ciąża*