Zabiegi na twarz

Zabiegi na twarz złuszczające

Zabiegi pielęgnacyjne i złuszczające

ZŁUSZCZAJĄCE

Zabiegi złuszczające twarzy, ale również szyi i dekoltu, są zabiegami, podczas których w sposób kontrolowany dochodzi do złuszczenia zewnętrznej warstwy naskórka (warstwy rogowej), ale także warstw położonych głębiej.

Celem stosowania terapii złuszczających jest niwelowanie szeregu niedoskonałości skóry występujących na różnych jej poziomach, a także ułatwienie penetracji składnikom aktywnym. Dzięki takim zabiegom w głębszych warstwach skóry dochodzi do powstania impulsów mających na celu zainicjowanie procesów odnowy i regeneracji, co skutkuje poprawieniem wyglądu cery.

Terapie złuszczające gwarantują odświeżenie, wyraźne wygładzenie, rozświetlenie, nawilżenie, rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry. Złuszczanie zewnętrznych warstw komórek naskórka inicjuje pobudzenie mikrokrążenia oraz mechanizmów determinujących wytwarzanie substancji nawilżających (NMF) i natłuszczających (ceramidów) występujących w naskórku. Dzięki temu bariera hydrolipidowa zostaje wzmocniona, a zniszczona skóra ulega przebudowie, poprawia się jej wygląd na zewnątrz, ale również wewnątrz.

Złuszczanie stymuluje także komórki głębszych warstw do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza, napięta, bardziej sprężysta, jest zregenerowana, a zmarszczki spłycone. Praca gruczołów łojowych ulega normalizacji, wydzielanie sebum jest zoptymalizowane, cera tłusta ulega oczyszczeniu, pory ulegają zmniejszeniu, przebarwienia i blizny potrądzikowe spłyceniu, stany zapalne złagodzeniu.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Zabieg złuszczający poprzedzony jest dokładną i wnikliwą konsultacją, klient wypełnia kartę zabiegową. Po konsultacji, kosmetolog dobiera urządzenia lub rodzaj enzymu/kwasu, jego stężenie oraz ilość zabiegów indywidualnie do każdego klienta i problemu z jakim się boryka. Przedstawiane są skutki i zalecenia pozabiegowe, proponowana jest pielęgnacja domowa w celu podtrzymania efektów terapii. Jest bardzo dużo protokołów zabiegowych i możliwości terapeutycznych, dlatego też nie zawsze postępowanie w trakcie zabiegu jest takie same.

W przypadku mechanicznej eksfoliacji zabieg rozpoczyna dokładny demakijaż skóry. Następnie jest ona dezynfekowana, po czym przystępujemy do wykonania kilkunastu przejść ruchami posuwistymi po skórze z użyciem wybranego urządzenia – szpatułki (peeling kawitacyjny), głowic ściernych lub korundu (mikrodermabrazja). Po wykonaniu złuszczania twarz jest dezynfekowana, zwilża się ją tonikiem i aplikuje maskę. Po określonym czasie maska jest zmywana i nakładany jest krem końcowy. Zabieg można także wzbogacić sonoforezą (wtłaczanie ampułki), aplikacją serum, a nawet mikronakłuwaniem.

W terapiach enzymatycznych po demakijażu od razu przechodzi się do aplikacji enzymu.

W przypadku peelingu kwasowego po wykonaniu dokładnego demakijażu zabezpiecza się oczy, usta i brwi płatkami kosmetycznymi oraz aplikuje krem zabezpieczający w miejsca wrażliwe, na znamiona i ewentualnie występujące inne zmiany skórne, które nie są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Następnie wykonuje się dezynfekcję i odtłuszczenie skóry, po czym aplikowany jest kwas.

Po upływie określonego czasu od nałożenia substancji złuszczających (enzymów i kwasów), zmywa się je, zwilża twarz tonikiem oraz nakłada się maskę (kremową, w płacie, maska LED). Po zmyciu maski należy zabezpieczyć skórę odpowiednim preparatem i nałożyć krem końcowy.

Po wykonanym zabiegu klient jest informowany o zaleceniach pielęgnacyjnych.

Dla lepszych efektów zaleca się stosowanie kuracji kwasowych w seriach. Jedna seria to 4 – 6 zabiegów w odstępach 2 – 3 tygodniowych.

Na skuteczność terapii złuszczających bardzo duży wpływ ma współpraca z kosmetologiem i stosowanie się do jego zaleceń.

ODCZUCIA:

Podczas zabiegów eksfoliujących odczucia są różne. W terapiach powierzchownych zabieg jest praktycznie nieodczuwalny. Przy terapiach chemicznego peelingu może wystąpić uczucie mrowienia, kłucia, szczypania, swędzenia, które znikają zaraz po zabiegu, może także być odczuwalne ciepło. Oprócz tego w miejscu zabiegowym może pojawić się zaczerwienienie, które mija po ok. 2 godzinach. Po zabiegu występuje lekkie ściągnięcie skóry. W zależności od intensywności terapii, po 2, 3 dniach może wystąpić łuszczenie się skóry, które potrwa maksymalnie do 7 dni.

ZALECENIA POZABIEGOWE:

  • Łuszczącego się naskórka nie należy pod żadnym pozorem zrywać, drapać lub trzeć, gdyż zaburza to proces odnowy skóry i w miejscach tych mogą pojawić się przebarwienia lub blizny.
  • Skórę należy zabezpieczać odpowiednim kremem ochronnym, zawierającym filtr przeciwsłoneczny.
  • Należy unikać energicznych ćwiczeń, generalnego sprzątania itp. do 7 dni po zabiegu.
  • Zalecane jest, aby przez pierwsze 3 dni po zabiegu zrezygnować z nakładania makijażu.
  • Zaleca się zmianę pościeli, ręczników, aby zapobiec możliwości nadkażenia skóry.
  • Nie należy uczęszczać na basen, saunę przynajmniej przez pierwszy tydzień po zabiegu.
  • Nie należy opalać się w solarium ani na słońcu.
  • Nie należy depilować miejsca zabiegowego przez ok. 2 tygodnie po zabiegu.
  • Nie należy wykonywać w domu na własną rękę żadnych zabiegów z użyciem kosmetyków ścierających czy jakichkolwiek peelingów.